‘Ajax’

Web Sayfaniza Virtual Earth Haritalari Ekleyin

Eskiden sadece büyük atlaslarda veya belgesellerde görebildiğimiz uydu fotoğrafları, gelişen teknoloji ve internet sayesinde artık her bilgisayardan erişilebilir hale geldi. Yaklaşık üç yıl önce ücretsiz bir şekilde hayata geçen Google Maps, coğrafi bilgi sistemlerini hayatımızın bir parçası haline getirmekle kalmadı, tarayıcımızda bir masaüstü uygulaması gibi çalışarak belkide AJAX teknolojisinin bu kadar yayılmasında en büyük etkenlerden biri oldu. Özellikle büyük şehirlerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını kullanıcıların hizmetine sunan Google ve Microsoft gibi firmalar, bilmediğimiz bir adrese giderken bizi kaybolmaktan kurtarıyorlar.

Günümüzde yoğun ilgi gören harita uygulamaları artık üç boyutlu görüntülenebilen, trafik yoğunluğunu bildiren, afet bölgelerindeki hasarı gösterebilen, Microsoft Live Local gibi servislerle bazı şehirlerde gezinmeye imkan veren özelliklere kavuştular. Hatta Dünya’da dolaşmaktan sıkıldıysanız, Google Sky veya bu ay incelediğimiz Microsoft Virtual Telescope gibi uygulamalar ile uzayı keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gelişim süreci devam ederken firmalar web programcılarını da unutmuyor; SDK ve API’leri sürekli güncelleyerek uygulamaların başka sayfalara kolayca entegre edilebilmesi için uğraş veriyorlar. Bizde şimdi kullanımı giderek artan Microsoft Virtual Earth kütüphanelerinin yardımıyla web sitemiz için bir harita uygulaması hazırlayacağız.

Continue reading →

Ajax Extender nesnelerinin kullanimi

Web programcılarının en çok vaktini çalan unsur, hiç şüphesiz sayfalarda ki küçük ayrıntılarla uğraşmaktır. Ancak detaylara verdiğiniz önem, web sitenizin kullanım kolaylığını arttırırken kullanıcıların sitenizi tercih etme sebebi de olabilir. Hatırlarsanız, geçtiğimiz aylarda projelerimizde kullandığımız “Ajax Control Toolkit” araçları, değişik alanlarda bünyesinde bulundurduğu öğeler ile bizleri büyük bir zaman kaybından kurtarıyordu. Ajax ile entegre gelen Visual Studio 2008 ise Control Toolkit araçlarının kullanımını daha da kolaylaştırarak sayfamızdaki ASP.NET nesnelerini doğrudan bu araçlara bağlamamıza imkan veriyor.
Bizde şimdi Ajax tabanlı bir web sitesi kayıt formu hazırlayarak, hem bu araçları öğrenmeye devam edeceğiz hem de yeni platformun bizlere sağladığı kolaylıkları tanıma fırsatı bulacağız. Continue reading →

ASP.NET Ajax kullanarak iletisim formu hazirlamak

Ziyaretçilerinizin web sitenizi önemsemesini istiyorsanız, siz de onlara önem verdiğinizi göstermelisiniz. Birçok sitede bulunan iletişim formları, kullanıcıların öneri, istek  ve şikayetlerini hızlı bir şekilde ilgililere iletebilmesine imkan tanır. Bizde bu ay ASP.NET Ajax’ın yeteneklerinden faydalanarak şık ve hızlı çalışan bir iletişim formu oluşturacağız. Genel olarak kullanıcıların yazdıklarını belirlenen bir kişiye mail atarak ulaştıran iletişim formları, bizim yapacağımız örnekte bir adım öteye giderek bu işlemin hatasız bir biçimde sonlanmasını sağlayacak.

Senaryoyu biraz daha genişletip, iletişime geçilecek insan sayısını arttırmak da mümkün. Biz örneğimizde dergimiz yazarlarının listesine sahip bir formda kullanıcının istediği yazara hitap edebileceği bir uygulama dizayn edeceğiz. Buradaki problem yazarların aldığı eleştirilere cevap verebilmesi için mesajı yazan kullanıcının iletişim bilgilerinin de iletilmesi gerekliliği. Mesaj göndermek isteyen kullanıcının kendisine cevap verilebilmesi için adı, soyadı ve e-mail adresi gibi bilgilerinin mutlaka girilmesini bekliyoruz. ASP.NET’in formlardaki alanları kontrol edip geçerliliğini onaylayan bazı “Validator” nesneleri bu konuda bize yardım edebilirler.  Bu nesneler bir yazı kutusunun (text-box) boş bırakılmaması gerektiğini, yada girilen e-mail adresinin formata uymadığını kullanıcıya hoş bir dille hatırlatıp iletişim problemleri yaşanmasını engelliyorlar.

Blogumu takip eden yada Ajax ile ilgilenen biriyseniz, salt ASP.NET formlarının ne kadar can sıkıcı olduğunu  düşünebilirsiniz. Özellikle alanların hatalarını kontrol eden bir form olduğu için, böyle durumlarda sayfanın yenilenmesi ve bilgilerin kaybolması gibi sorunlar sizinle iletişime geçmek isteyen kullanıcınız için iyi bir deneyim olmayacaktır. Ajax ile klasik formları daha interaktif hale getirmek için yapmanız gereken ilk iş kullandığınız Visual Studio 2005 yada Web Developer Express Edition’a gereken http://ajax.asp.net adresindeki “Ajax Extensions” paketini indirerek kurmak. Eğer VS 2008 versiyonuna terfi ettiyseniz, ilgili kütüphaneler hazır geldiği için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Continue reading →

ASP.NET Ajax Kullanarak Facebook Uygulamasi Gelistirmek

Türk halkı olarak gösterdiğimiz ilgi, İngiliz The Sunday Times gazetesine bile haber olan; kullanıcı sayımızı bir ayda %466 artırarak özel bir rekor kırdığımız ve şu anda 3 milyona yaklaşan Türk üyesi bulunan Facebook üzerinde ASP.NET AJAX kullanarak uygulama geliştirebilmek hakkında yazmak istiyorum :)

Kullanıcısı sayısı bu kadar fazla olunca, Facebook platformuna özel uygulamalar geliştirmek pek çok yazılımcının ilgilendiği bir konu haline geldi. Hatta uygulamalar üzerinden verilen reklamlar ile insanlar para kazanmaya başlayınca, bu alanda bir pazar oluşmaya başladı ve bu uygulamaları geliştiren şirketlerin milyon dolarlar seviyesindeki fiyatlarla satıldığına tanıklık ettik.

Ülkemizde ise birçok insan, hazırladığı çeşitli uygulamalar ile Facebook dünyasını renklendirmeye devam etmekte. Bunların çoğu php ile hazırlansa da, internet üzerinde yer alan çok güçlü API ve ASP.NET sınıf kütüphaneleri  ile bu tip uygulamaları kısa sürede geliştirebilmek olası.

Bizde bu ayki dersimizde bu kütüphaneleri kullanara nasıl kendi Facebook uygulamamızı geliştirebileceğimizi göreceğiz. Eğer sizde Facebook üyesiyseniz ve yeterince ilkokul  arkadaşınızı bulduysanız, artık sıkılmaya başlamış olabilirsiniz. Peki  farklı uygulamalar ile Facebook’u renklendirmeye hazır mısınız?

Continue reading →

ASP.NET AJAX ile dinamik RSS okuyucu hazirlamak

Bu sefer Web 2.0 ile birlikte artık her yerde karşımıza çıkan RSS veri akışlarını okumaya yarayan bir web uygulaması hazırlayacağız. RSS okuyucular temel olarak, internetteki bir veri kaynağının ürettiği XML formatındaki yayın akışlarını çekip, bunları kendi arayüzünde kullanıcıya aktarırlar. Günümüzde birçok haber sitesi, sözlük, forum ve blog gibi kullanıcıların içeriği oluşturduğu sayfalar yayın akışlarını RSS kullanarak XML formatında izlenebilmesine imkan sağlıyorlar. Web portalları, Facebook ve MSN gibi yoğun olarak kullandığımız sitelerde de RSS okuyucuları yardımıyla, diğer sitelerde güncellenen konuları özet olarak görebiliyoruz.

Continue reading →